Loading Događanja

« Sva Događanja

  • Ovo događanje je prošlo.

Izložba “Gunduliću u spomen”

26.06.2023..20:30 - 26.11.2023..21:30

U povodu 130. obljetnice podizanja spomenika hrvatskom pjesniku Ivanu Gunduliću, u ponedjeljak, 26. lipnja 2023. godine u Kneževu dvoru otvorena je središnja izložba Dubrovačkih muzeja „Gunduliću u spomen: Proslava otkrivanja spomenika Ivanu Gunduliću u Dubrovniku 1893. godine” autora Tonka Marunčića.

Na izložbi su prikazani originalni srebrni vijenci, svilene vrpce s lovorovih vijenaca koji su bili položeni na Gundulićev spomenik tijekom trodnevne proslave koju su, povodom njegovog podizanja od 25. do 27. lipnja 1893. godine, organizirali Odbor za podignuće Gundulićeva spomenika i dubrovačka općina. Izložene su i originalne fotografije s proslave, dva originalna reljefa Ivana Rendića, spomen – medalje, razglednice, plakati, dokumenti te brzojavi s čestitkama. Također, izložena je i građa koju su posudili Državni arhiv u Dubrovniku, Znanstvena knjižnica Dubrovnik, Arhiv Dubrovačke biskupije, Franjevački samostan Male braće u Dubrovniku i Vladimir Šarić.

Na otvaranju je govorila ravnateljica Dubrovačkih muzeja Ivona Michl koja je istaknula kako su ovom izložbom Dubrovački muzeji odali počast dubrovačkom i hrvatskom pjesniku Ivanu Gunduliću.

-Koliko god mu puta rekli hvala, mislim da to nije dovoljno za sve ono što nam je Gundulić ostavio. Proslava podizanja Gundulićeva spomenika u Dubrovniku, koja se dogodila prije 130 godina, trajala je tri dana. Sretni smo što su među organizatorima bili i oni koji su osnovali naš Muzej. Vjerojatno je zahvaljujući upravo njima bogata građa koju baštinimo, a koja je predstavljena na ovoj izložbi, dospjela u fundus Muzeja –  naglasila je Michl te se zahvalila svima koji su pomogli da se izložba realizira.

– Složeni nacionalno-politički odnosi na dubrovačkom području jasno su se istaknuli na trodnevnoj proslavi podizanja spomenika kojeg je izradio kipar Ivan Rendić. Odbor za podignuće Gundulićeva spomenika nastojao je proslavi dati dubrovački i južnoslavenski značaj kako bi se zaobišla njena nacionalna dimenzija i potvrdila ideja o srpskoj pripadnosti Dubrovnika. No, ona je prerasla u hrvatsko nacionalno slavlje jer su dubrovački narodnjaci i pravaši te drugi hrvatski građani i društva koji su došli u Dubrovnik s hrvatskim trobojnicama, pjevajući domoljubne pjesme te izvikujući političke pokliče, proslavi dali hrvatski predznak. Osim „domaćina” Pera Čingrije i Frana Supila, svečanosti su nazočili brojni hrvatski političari i književnici: Ante Trumbić, Milan Amruš, Rafo Pucić, Josip Tavčar, Josip Frank, Vjekoslav Spinčić, Juraj Biankini, August Harambašić i Salomon Mandolfo. – istaknuo je Marunčić dodavši kako su sve čitanije hrvatske novine opširno izvještavale o uspješnoj kulturnoj i nacionalno-političkoj misiji proslave podizanja spomenika Ivanu Gunduliću, a široj je javnosti poslana poruka o hrvatskoj pripadnosti Dubrovnika.

Izložbu je otvorio gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković:

-Ova izložba otkriva svu složenost političkog i društvenog trenutku u kojem je podignut spomenik velikom dubrovačkom i hrvatskom književniku Ivanu Đivu Gunduliću, našem najglasovitijem baroknom pjesniku. Ona pokazuje i da se osjećajima naroda ne može upravljati te da hrvatski čovjek dobro zna tko je i da se time ponosi. Ivan Đivo Gundulić čitav je svoj život, nažalost prekinut prije nego je napunio pedesetu godinu, proveo u Dubrovniku. U Gradu se školovao, zasnovao obitelj. Obavljao je i mnoge javne funkcije i dužnosti u upravi Republike, a tu je napisao i sav svoj književni opus. Mnogi veliki umjetnici i znanstvenici nisu na ovom svijetu doživjeli prepoznavanje i željeni uspjeh. No, Đivo Gundulić ili Mačica, kako su ga u mladosti nazivali, još za života svojim perom doživio je veliku slavu. Hrvatskoj i europskoj književnosti ostavio je puno, a nama koji imamo povlasticu zvati se Dubrovčanima, kao i svim prijateljima ovog drevnog Grada, srce se iznova istopi svaki put kad čujemo riječi Gundulićeve Himne slobodi. Kakav nam je poklon ostavio! – zaključio je gradonačelnik Franković čestitavši autoru izložbe i Dubrovačkim muzejima na prepoznavanju ovog jubileja te na njihovom dosadašnjem radu.

Izložba za koju likovni postav potpisuju Željko Ćatić, Ivona Michl i Ivan Mladošić, ostaje otvorena do 31. prosinca 2023. godine. U sklopu otvaranja nastupio je Ansambl komorne glazbe Sklad koji je izveo prigodan program pod nazivom „Et reversus in se“.

Info

Od:
26.06.2023..20:30
Do:
26.11.2023..21:30
Događanje kategorije:
,

Organizator

Dubrovački muzeji

Lokacija

Knežev dvor
DUBROVNIK, Dubrovačko - neretvanska županija 20000 Hrvatska + Google Mapa
Skip to content